Szczeć pospolita
Szczeć pospolita (Dipsacus Silvester) należy do większej rodziny roślin szczeciowatych ok. 15 gatunków. W warunkach naturalnych występuje, południowa i wschodnia Europa, Azja mniejsze (Liban Syria Turcja), oraz Afryka północna. Jej nazwa rodzajowa "Dipsacus" pochodzi od greckiego słowa "spragniony" Jest to nawiązanie do miseczek z wodą deszczową jakie tworzą nasady liści pędowych.
Jest podstawowa i co najważniejsze łatwo dostępną rośliną w leczeniu boreliozy, czasem też jest uprawiana jako roślina ozdobna i na suche bukiety.
Kwitnąca szczeć
Szczeć rozeta
Nasiona szczeci
Samosiew szczeci
Samosiejki pojawiają się dość gęsto dlatego gdy tylko trochę podrosną, należy je "przerwać" i ograniczyć do 4-6 roślin na metr kw. Szczeć możemy też wysiać do większego pojemnika i w fazie 2-3 liści zrobić sadzonki doniczkowe, które w lato przesadzamy na miejsce stałe W każdym z przypadków warto pamiętać by zachować odpowiednie odstępy miedzy sadzonkami. Szczeć to naprawdę imponujące roślina dlatego sadzimy ją w rozstawie 50x50 lub większym. Taki rozstaw gwarantuje, że rośliny wytworzą odpowiedni system korzeniowy, a liście rozetowe szybko zakryją podłoże i szczeć nie będzie wymagać zabiegów odchwaszczania. Liście rozetowe zabezpiecza tez podłoże przed nadmiernym parowaniem i przesychaniem
Sadzonki doniczka produkcyjna P8
2 letnia szczeć przed kwitnięciem najlepszy moment do kopania kłączy na nalewkę
Kłącze szczeci
Surowcem zielarskim jest korzeń jak i liście szczeci. Surowce obfitują w kwas chlorogenowy, chinowy i kawowy, ponadto w istotne irydoidy: cefelarozyd (=scabiozyd), dipsakotynę i dipsakan (glikozyd), trójterpeny (kwas ursolowy), saponiny i alkaloidy. Kwasy fenolowe wykazują działanie bakteriostatyczne, ochronne na miąższ wątroby(hepatoprotekcyjne), przeciwzapalne i immunostymulujące. Irydoidy mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne i antybiotyczne. Kwas ursolowy wykazuje aktywność przeciwbakteryjną i przeciwzapalną.