Rośliny

Drapacz lekarski (Cnicus benedictus )

Drapacz lekarski (Cnicus benedictus L.) – gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny astrowatych (Asteraceae). Występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego. W Polsce nie spotykano drapacza na stanowisku naturalnym, drapacz rośnie wyłącznie na plantacjach zielarskich i w przydomowych ogrodach ziołowych. Od średniowiecza uprawiana jest jako lek w klasztorach oraz jako roślina ozdobna w ogrodach. Dorasta do 60 cm wysokości. Roślina jest gęsto owłosiona, łodyga jest czerwonawa, rozgałęziona, lepka na powierzchni liści. Liście są długie, kolczaste, na przemian lancetowate aż jajowate z szerokim ogonkiem skrzydlatym. Kwiaty rosną na wierzchołkach pędów, mają ładny żółty kolor i czerwono-brązowe kolce na brzegach. Kwiaty mają piętno lub słupek, wewnątrz są większe i mają pięcioramienną koronę. Drapacz kwitnie w czerwcu i lipcu. Jest hermafrodytą (posiada zarówno męskie jak i żeńskie narządy) i jest zapylana przez owady. Owocem są niełupki z puchem, mają słodki smak.

drapacz1.jpg

Kwitnący drapacz lekarski

Św. Benedykt przypisał mu wiele właściwości leczniczych a w szczególności działanie przeciwnowotworowe i antybakteryjne. Drapacz zawiera min. gorzką substancję (gorycz knicyna), flawonoidy, substancje antybiotyczne i duże ilości soli mineralnych (najwięcej jodu). W średniowieczu drapacz był uznawany za panaceum na wszelkie dolegliwości, a nawet zarazy które dziesiątkowały ludność średniowiecza. Obecnie używa się go do robienia wódek likierów ziołowych. Świeże, jeszcze nie rozwinięte kwiaty można przyrządzać jako substytut karczocha, a suszonych używa się jako substytutu szafranu w daniach. Młode liście można spożywać na surowo lub gotowane jako warzywo. W tradycyjnej medycynie ludowej  sporządzano z niego nalewki, napary i wyciągi, był składnikiem "gorzkich formuł", używanych do leczenia problemów trawiennych oraz do wzmocnienia apetytu. Jest to jeden z najstarszych środków ludowych w leczeniu braku miesiączki i do pobudzania laktacji.

  
 

  

Stanowisko  pod uprawę drapacza powinno być słoneczne, osłonięta od wiatru, gleba ciepła, niezbyt sucha, żyzna o odczynie zasadowym. Dobrze udaje się po roślinach okopowych lub warzywach przedplonem może być także rzepak i mieszanki motylkowe, bądź zielony nawóz przyorany jesienią.

Drapacz_N.jpg

Nasiona drapacza lekarskiego

Nasiona możemy wysiewać do doniczek jak przy produkcji rozsady ogórków lub wprost do gruntu. Jeżeli wysiewamy kilka kilkanaście nasion zdecydowanie polecam wyhodowanie sadzonek np. w doniczkach produkcyjnych P8/P9. Nasiona moczymy przez 24h i wysiewamy na przełomie marca  kwietnia centralnie na głębokość 1-2cm po jednej szt. w każdą doniczkę. Optymalna temperatura kiełkowania to 20-24st. Wschody pokazują się po 10-14 dniach i rosną dość szybko, tak by w maju po zimnych ogrodnikach sadzonka była dobrze ukorzeniona i gotowa do wysadzenia w miejsce stałe.

drap1.JPG

Siewki drapacza lekarskiego

drap2.JPG

Siwki przepikowane do multipalety 5x5cm

Z względu na rozmiar dorosłych roślin sadzonki sadzimy w rozstawie 40x40cm. Gdy zakładamy plantacje produkcyjną nasiona wysiewamy wprost do gruntu, najlepiej pod koniec kwietnia w rzędy co 40 cm. Przy dobrych warunkach atmosferycznych wschody ukazują się po 2 tygodniach. Im wcześniej pojawią się wschody tym mniej problemów z zabiegami pielęgnacyjnymi. Drapacz szybko się rozkrzewia i zagłusza chwasty, całą pracę można wówczas sprowadzić do obróbki mechanicznej. Częste zabiegi spulchniające i odchwaszczające uzależnione są naturalnie od warunków pogodowych. Odchwaszczanie należy przeprowadzać płytko, unikając wydobywania nasion chwastów z głębszych warstw gleby

 

Surowcem zielarskim są liście kwiaty i nasiona Liście zbieramy tuż przed kwitnieniem na początku czerwca. Drapacz można zbierać 3x, za pierwszym razem nać z liśćmi, drugi raz kwiaty i ostatecznie nasiona. Drapacz lekarski suszymy w cieniu lub w specjalnej suszarce w temperaturze 40 ° C. Nasiona są zbierane tuż przed pełną dojrzałością. Całe główki zrywamy i zostawiamy by dojrzały w cieple i cieniu


Roślina ma działanie:

bakteriobójcze
wzmacnia serce
poprawia apetyt
działa moczopędnie
działa wiatropędnie
zwiększa wydzielanie żółci
reguluje przemianę materii
łagodzi bóle menstruacyjne i reguluje cykl miesiączkowy,
pobudza i reguluje czynność wątroby
pobudza wydzielanie soku żołądkowego
przeciwdziała nadmiernej fermentacji jelitowej
pozytywnie oddziałuje na błony śluzowe żołądka i jelit
na problemy trawienne, likwiduje bóle brzucha i niestrawność


Stosowany w leczeniu: anoreksji,depresji, histerii i wyczerpania nerwowego.

Jest używany do leczenia trudno gojących się ran oraz stanów zapalnych i chorób skóry. Ogranicza rozmnażanie wielu gatunków bakterii (działa jak antybiotyk) oraz niektórych wirusów. Jest stosowany do oczyszczania krwi, przyczynia się do wzmocnienia mózgu i pamięci. Liście w formie wysuszonej i sproszkowanej podaje się w celu usunięcia robaków jelitowych. Ze względu na wyjątkowo wysoką zawartość minerałów ma działanie ogólnie wzmacniające, jest polecany rekonwalescentom, osobom starszym i wycieńczonym, narażonym na stres i ze złą przemianą materii. Stosowany również w celu uzupełnienia mikroelementów. Kiedyś wykorzystywano również nasiona do wywoływania potów


Przeciwwskazania: Gdy masz nadwrażliwość na ziele drapacza lub inne rośliny z rodziny Złożonych, nadkwaśność, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy.
Możliwe skutki uboczne: Przyjmowany w dużej ilości napar lub odwar z drapacza może powodować nudności, wymioty, kolkę, biegunkę.


Handzlówka 2017
Wszelki prawa zastrzeżone, kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora zabronione