Rośliny

 Pushkarmol Inula Racimosa

Inula Racimosa znana też jako Pushkarmol, Sunspear, Pushkarmook, Poshkar – bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Rośnie w umiarkowanym i alpejskich piętrze zachodnich Himalajów i Indii na wysokosci 1600-4200m spotykana od Asganistanu po Środkowy Nepal. Z racji swego pochodzenia jest zupełnie mrozoodporna do -35 st. C. Optymalne warunki wzrostu to wysokość 2600-400m n.p.m. i temp. 15-25 st. Dorasta do 2m wysokości. Pierwszy raz zakwita lipiec-wrzesień w 2-3 roku po posadzeniu. Jest hermafrodytą zapylana przez pszczoły i muchówki

W warunkach krajowych Pushkarmool bez problemu możemy uprawić w swoim ogrodzie. Te które posiadam w moim ogrodzie (Podkarpacie pogórze Dynowskie) dorastają do 2m wysokości tworząc olbrzymie kłącza. Pushkarmool dobrze rośnie w ziemi lekkiej (piaszczystej), średnio i ciężko gliniastej. Preferuje gleby kwaśne obojętne i zasadowe, praktycznie można go posadzić wszędzie. Wybierając stanowisko musimy jednak uwzględni stosunki wodne i dostęp słońca. Optymalnym stanowiskiem będzie pełne słońce i podłoże dość wilgotne.

inula1.JPG

Pushkarmool rozmnażamy poprzez wysiew nasion, albo wczesna wiosna poprzez podział karpy korzeniowej i sadzonki z tzw „piętką”. Taki sposób rozmnażania po kilku tygodniach daje nam ładna nową roślinę, ale wymaga trochę doświadczenia i posiadania rośliny matecznej-dawcy z której pobierzemy sadzonki. Wysiew nasion to najprostsza metoda pozyskania nowych roślin, choć na efekty trzeba poczekać kilka lat. Nasiona najlepiej wysiać na miejsce stałe jesienią zaraz po zbiorze. Wysiane jesienią w czasie zimowego spoczynku przejdą naturalna stratyfikację w ogrodzie i skiełkują wiosną roku następnego. Wysiew nasion wiosną jest możliwy. ale nasiona należy odpowiednio przygotować-poddać 3-4 tygodniowej zimnej stratyfikacji. Wysiany wiosną z pominiecie stratyfikacji kiełkuje w małym procencie. Nasiona przeznaczone do wysiewu moczymy w nie chlorowanej wodzie przez 24h a następnie mieszamy z wilgotnym piaskiem. Tak przygotowaną mieszankę piasku i nasion wsypujemy do małego otwartego pojemnika i umieszczamy w lodówce (nie zamrażarka).

inunas.JPG

Maleńkie nasiona ogromnej rośliny

Okresowo sprawdzamy wilgotność piasku i w razie potrzeby uzupełniamy wodę. Nasion nie należy zbytnio przelewać wodą bo mogą ulec zgniciu. Po około miesiącu przebywania nasion w lodówce należy je wysiać do większego pojemnika z mieszanina ziemi i pasku w stosunku 1:1. Ważne by podłoże było jałowe i luźne, co zapewnia dodatek piasku. Siew przeprowadzamy dość płytko na głębokość kilku mm. Najlepiej nasiona rozsypać na powierzchni podłoża i przykryć tylko cienką (2-3mm) warstwą ziemi. Nasiona wysiane głęboko kiełkują słabo, albo wcale nie skiełkują. Po wysianiu podłoże zraszamy i utrzymujemy stała wilgotność i temp ok 22 st. C. Pierwsze siewki pojawiają się po 3-4 tygodniach, a po kilku następnych siewki w fazie 2-3 listków przesadzamy pojedynczo do doniczek. Małe siewki wymagają cieniowania i częstego podlewania. W miarę ich wzrostu stopniowo je hartujemy, wystawiając na słońce. Najpierw na krótko potem na coraz dłużej. W połowie lata przesadzamy sadzonki na miejsce stałe, pamiętając o zachowaniu rozstawu i odstępów pomiędzy nimi min 40x40cm albo więcej

inula2.JPG

inula4.JPG

inulax.JPG

Pushkarmool jest rośliną leczniczą w Ajuwerdzie wykorzystywany do leczenia raka płuc Zioło to pomaga utrzymać płuca w dobrej kondycji i działa odmładzająco na płuca. Oprócz pomocy w leczeniu raka płuc, Pushkarmool jest również przydatny w leczeniu astmy, zapalenia oskrzeli, kaszlu i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Jest dobrym antyalergicznym ziołem i działa obniżająco na hormon stresu. Jego właściwości antybakteryjne sprawiają, że jest to skuteczny wybór w przypadku infekcji w obrębie płuc.


Handzlówka 2017
Wszelki prawa zastrzeżone, kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora zabronione